Що мертве, померти не може. Як “Народний фронт” вийшов з коаліції і заблокував розпуск Ради

03081

Я вам як юрист з червоним дипломом кажу: президент не має підстав для розпуску Верховної Ради. Сам факт відсутності коаліції не може бути причиною для розпуску. Читайте уважно Конституцію”, – переказує позицію лідера “Народного фронту” Арсенія Яценюка один з його найближчих соратників, пише УП,

За його словами, на початку тижня під час дискусії зі своїми депутатами про можливість дострокових виборів Яценюк прямо цитував Конституцію зі свого Iphone.

“Ось дивіться, що пише законодавець. Перше: коаліція формується протягом одного місяця з дня відкриття першого засідання, або протягом місяця з дня припинення діяльності попередньої коаліції. Коаліція була сформована? Засідання відбуваються, закони голосують? Так, тоді в чому питання?” – майже читав лекцію екс-прем’єр, – Друге: коаліція вносить пропозиції щодо кандидатури прем’єр-міністра, також вносить пропозиції щодо кандидатур до складу Кабміну. Все! Ось саме для цього і потрібна парламентська більшість. Кабмін сформований – що не так?”

Така позиція без перебільшення вигідна керівництву “Народного фронту”. Хто-хто, а партія, яка у 2014-му році отримала більше 22% підтримки, і рейтинг якої нині коливається у межах 1%, точно не хоче йти на дострокові вибори.

Для партії Яценюка стратегічно важливо нікуди не поспішати й отримати більше часу для ребрендингу, який партія запланувала на літо, переговорів з потенційними союзниками, на кшталт Володимира Гройсмана, і загалом треба встигнути підготуватися до парламентських виборів.

 

Загалом ніхто не суперечив пропозиції керівництва про вихід з коаліції, і рішення фракції було одноголосним.
фото: народний фронт

Утім, попри всі юридичні обґрунтування вже екс-коаліціантів, команда обраного президента Володимира Зеленського серйозно думає над розпуском парламенту одразу ж після його інавгурації – мовляв, “цього хоче народ”.

Увечері четверга в ефірі 1+1 спікер штабу Зеленського Дмитро Разумков взагалі категорично заявив, що обраний президент “звичайно, буде ініціювати розпуск через фактичну відсутність 226 голосів у парламентській більшості.

Цю ідею раптом підхопили у партії Петра Порошенка, якому вигідно здійснити бліцкриг і максимально швидко завести у парламент велику фракцію, поки його соратники не почали від нього тікати.

Власне, у такій ситуації Яценюку і Ко не залишалося нічого іншого, ніж брати ініціативу у свої руки.

Фракція і смерть “Європейської України”

З самого ранку п’ятниці Яценюк зібрав депутатів “Народного фронту” не в бізнес-центрі “Карнегі” як зазвичай, а в будівлі комітетів парламенту.

Серед інших керівників політичної сили у залі були присутні спікер ВР Андрій Парубій, який виступив з коротким спічем проти дострокових виборів, та секретар РНБО Олександр Турчинов, який задумливо мовчав.

Ще за день до цього “фронтовики” розуміли, для чого їх кличуть на ранкову зустріч, тому Яценюк був небагатослівним і свій виступ зводив до жарту.

“Чому це за нас мають вирішувати, коли коаліція припинила своє існування? Ситуація нагадує анекдот: чоловіку і жінці приходить постанова про розлучення. Вони кажуть: “Так ми не подавали на розлучення”, а їм відповідають: “Теща подала“, – переказують жарти Яценюка співрозмовники у НФ.

Загалом ніхто не суперечив пропозиції керівництва про вихід з коаліції, і рішення фракції було одноголосним.

“Ми йдемо з полегшенням, немов євреї, що вийшли з рабства”, – біблійно ділився своїми переживаннями з УП один з депутатів “Фронту”.

Вже о 10-ій ранку друг Яценюка і водночас голова фракції НФ Максим Бурбак виголошував з парламентської трибуни промову про вихід з коаліції.

“Ми заявляємо про вихід із діючої коаліції. Припинення її діяльності з 17 травня 2019 року і про ініціативу формування нової коаліції з новим порядком денним”, – палко промовляв Бурбак і одразу ж передав заяву партії Парубію.

 

Виступ Максима Бурбака у Верховній Раді
фото: Сергій ковальчук

Спікер Ради миттєво прийняв цей документ і оголосив про старт 30-тиденного терміну для консультацій парламентських фракцій та груп для створення нової парламентської більшості.

Одразу після заяви Бурбака журналіст УП став свідком кумедного діалогу в кулуарах між депутатом “Батьківщини” Іваном Крульком та керівником фракції “Самопоміч” Олегом Березюком.

– Це конвульсії чи нове життя? – чи то серйозно, чи то жартома запитував Крулько.

– Це продовження конвульсій, – не кліпнувши оком, відповідав Березюк.

– А коаліція буде нова? – продовжував допитуватися Крулько.

– Яка може бути коаліція на три місяці? – відповів запитанням на запитання лідер фракції “Самопоміч”.

Розпад коаліції і оголошення про 30-тиденний термін для формування нової коаліції створює юридичну колізію, коли до 17-го червня обраний президент не матиме права достроково розпускати парламент.

Хитрість маневру в тому, що навіть якщо за місяць нової коаліції так і не зберуть, Конституція забороняє за будь-яких умов чіпати Верховну Раду за 6 місяців до кінця її каденції. Тобто легально розпустити парламент у нового президента не вийде.


Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on LinkedIn0Pin on Pinterest0Print this page
Комментирование и размещение ссылок запрещено.

Комментарии закрыты.