Голос кримських татар: пісні, фільми та книги про трагедію народу в день 75 роковин

03082

В Україні сьогодні, 18 травня, в роковини пам’яті депортації кримськотатарського народу з Криму, політики та представники шоу-бізнесу згадують сумну дату. Журналісти LifeStyle 24 підготували для читачів підбірку особливих фільмів, пісень та книг про народ, який позбавили життя, Батьківщини та рідний дім у 1944 році.

Протягом останніх років українська музична індустрія, кінематограф та книговидавництво наповнились великою кількістю історій про життя, побут, культуру, традиції і, зокрема, депортацію кримського народу у 1944 році. Режисерами фільмів стають самі ж кримські татари, а пісні та книги випускають усі небайдужі громадяни України, щоб не забувати про трагедію, яку досі пам’ятають нащадки вижитого народу.

Що відомо про депортацію кримських татар?Депортація кримських татар з Криму відбулася упродовж 18-21 травня 1944 року. Це була етнічна чистка, яку СРСР влаштував за наказом Йосипа Сталіна. Усього у віддалені регіони СРСР було депортовано 191 тисячу кримських татар (за іншими даними – 423 тисячі). В ході виселення і в перші роки після нього загинуло приблизно 46,2% кримських татар. У результаті депортації у кримських татар було вилучено понад 80 тисяч будинків, понад 34 тисяч присадибних ділянок, 360 тисяч гектарів землі, всі запаси продовольства та усе інше майно.

Офіційною в СРСР причиною було звинувачення всього кримськотатарського народу в державній зраді, “масовому винищенні радянських людей” і колабораціонізмі – співпраці з нацистськими окупантами під час Другої світової війни.

Фільми про кримських татар

“Хайтарма” 2013, режисер Ахтем Сеїтаблаєв

Перший кримськотатарський художній фільм зняв українець кримськотатарського походження Ахтем Сеїтаблаєв, який також став виконавцем головної ролі. Показ фільму, що в перекладі означає “Повернення”, вперше провели 17 травня 2013 року в сімферопольському кінотеатрі імені Т.Г. Шевченка, напередодні Дня скорботи за жертвами депортації кримськотатарського народу. Після цього його показали у кількох містах Криму, а згодом і в Україні, щоправда лише з оригінальним російсько-кримськотатарським озвученням.

У фільмі йдеться про сталінську депортацію кримських татар, вчинену у травні 1944 року, де в центрі сюжету постав кримський татарин – пілот Амет-Хан Султан. За збігом обставин він приїжджає до своїх батьків в Алупку і в цей час починається операція НКВС з примусової депортації кримських татар. Зйомки проводились в Криму за участю як професійних акторів, так і простих жителів регіону, зокрема, людей похилого віку, які пережили трагічні події 18 травня 1944 року.

Український історико-драматичний фільм також зняв режисер Ахтем Сеїтаблаєв. У своїй кінострічці режисер показав історію, засновану на реальних подіях, де розповідається про молоду кримськотатарську дівчину Саїде Аріфову. Під час Другої світової війни вона ризикувала власним життям і двічі врятувала 88 єврейських дітей-сиріт від нацистів та НКВС.Головну героїню у фільмі зіграла Лілія Луценко, яка у 2018 році за роль отримала національну премію “Золота Дзиґа”. Зйомки фільму почались у 2016 році і здебільшого проводились в Грузії через анексію Криму. Також було відзнято декілька сцен в Україні та Ізраїлі.

“Додому” 2019, режисер Наріман Алієв

Український фільм “Додому” став четвертрю роботою молодого українського режисера кримськотатарського походження Нарімана Алієва. Нова кінострічка увійшла до конкурсної програми “Особливий погляд” Каннського кінофестивалю, який триває з 14 по 25 травня 2019 року. У фільмі розповідається про історію кримського татарина і його двох синів, які поїхали в Київ після анексії Криму. Один з них помирає на початку фільму, через що батько приїжджає в Київ, щоб забрати його назад у Крим та поховати згідно з мусульманськими традиціями. В той же час інший син не розуміє рішення батька і потреби дотримання традицій.

Продюсер стрічки Володимир Яценко запевняє, що це незвичайна історія батька і сина, яка відбувається на перетині безлічі больових ліній. Головні ролі виконали знамениті українські актори – Ахтем Сеїтаблаєв, Ремзі Білялов, Віктор Жданов та Дар’я Баріхашвілі. Варто додати, що 70% фільму знято кримськотатарською мовою, а українська прем’єра кінострічки відбудеться у 2019 році на одному з найбільших фестивалів, назву якого поки що не називають.


Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on LinkedIn0Pin on Pinterest0Print this page
Комментирование и размещение ссылок запрещено.

Комментарии закрыты.