Бюджет-2019. Зміна традицій у гонитві за грошима

02373

Депутати вперше за багато років ухвалили проект кошторису на наступний рік не в кінці грудня під “ялинку”, а сьогодні вранці в обмін на гроші МВФ

Не хотілося, але їсти треба

Ще на початку цього року таке швидке прийняття бюджету на 2019 рік, яке сталося сьогодні, складно було навіть уявити. Кульмінація відбулася під ранок, бюджет прийнято 23 листопада о 6 ранку – це новий національний рекорд. Побито минулорічний Олімп – бюджет-2018 ухвалили 7 грудня, а роком раніше річний кошторис держави затвердили аж 21 грудня.

Зміна традиції сталася не випадково. До 1 грудня відповідно до законодавства, повинен затверджуватися державний бюджет на майбутній рік, але депутати намагалися зробите це швидше не заради виконання цієї норми в законі. А щоб не упустити таку важливу можливість отримати ще грошей від Міжнародного валютного фонду (МВФ). Дату відновлення співпраці з Україною в Фонді готові були назвати лише після вирішення питання з підвищенням цін на газ, а також після прийняття бюджету на 2019 рік.

Сьогодні вранці не приховував свого задоволення голова уряду Володимир Гройсман, який після затяжної бюджетної ночі, підбадьорює, що всі сили витрачені не даремно, а Україні це допоможе швидко отримати фінансову підтримку міжнародних фінансових організацій і впевнено пройти кінець цього і початок наступного року. Тільки МФВ в рамках нової 14-місячної програми stand by дасть $3,9 млрд.

І це дуже важливо. Верховна рада прийняла новий бюджет з дефіцитом в межах 2,3% від валового внутрішнього продукту України. Між першим і другим читаннями уряд ініціював підвищення деяких податкових ставок, що дозволило збільшити доходи і видатки бюджету-2019 на 17,7 млрд грн. Доходи передбачені в розмірі 1,026 трнл грн, а витрати – 1,112 трнл грн. Дефіцит – 90 млрд грн. Але найважливіше інше – на виплати за зовнішніми та внутрішніми боргами України направлено близько 40% всієї дохідної частини кошторису або 417,5 млрд грн. Ось чому так важливо було догодити МФВ.

Відновлення роботи з МВФ відкриє шлях Україні до отримання фінансової допомоги ЄС і Світового банку, а також допоможе швидше зібрати гроші від розміщення держоблігацій. Сукупний ефект від початку роботи за новою програмою з МВФ – доступ до фінансування обсягом $8 млрд, спрогнозував в інтерв’ю українській службі Голос Америки Андерс Аслунд, аналітик американського центру Atlantic Council. «Цього має бути достатньо, щоб Україна утримувала стабільний обмінний курс наступного року», – упевнений аналітик.

Курс гривні на 2019 рік, згідно з прийнятим бюджетом, не повинен перевищувати позначку в 29,4 грн за долар, після очікуваннь у 2018 році 30,1 грн за долар.

На що підуть народні гроші

Бюджетом заплановано підвищення соцстандартів, податків, а також значні витрати на силовиків. Прогноз зростання ВВП – 3%, за інфляції в 7,4%. Мінімальна зарплата з 1 січня 2019 року зросте з 3735 до 4173 грн. А прожитковий мінімум збільшитися в кілька етапів: з 1 січня – 1853 грн, з 1 липня – 1936 грн, з 1 грудня – 2027 грн.

«На субсидії наступного року держава витратить 58 млрд грн», – заявила сьогодні на брифінгу міністр фінансів Оксана Маркарова. Ці гроші будуть витрачатися як на надання пільг, так і на субсидії «живими грошима».

Також планується знову збільшувати витрати на оборону – на цей сектор передбачено виділити 211,9 млрд грн. Витрати на освіту зросли на 4,5 млрд грн, до 126,9 млрд грн..

Не залишилася обділеною і медицина. Витрати на неї збільшили на 3,4 млрд грн, до 95,7 млрд грн, в порівнянні з проектом, затвердженим у парламенті в першому читанні. З цих грошей буде профінансовано систему екстреної медичної допомоги у Вінницькій, Донецькій, Одеській, Полтавській, Тернопільській областях і Києві. А з 1 квітня 2019 року Національна служба здоров’я України буде відшкодовувати вартість лікарських засобів для лікування окремих захворювань.

У держбюджеті-2019 передбачено: на дороги – 55 млрд грн, а соціальний захист – 167,5 млрд грн.

В цілому, бюджет на 2019 рік виглядає досить консервативним і загрозливих передвиборних сюрпризів не містить, зазначає в своїй колонці на НВ Бізнес Ірина Піонтковська, старший економіст Центру економічної стратегії.

Втім, деякі побоювання все ж залишаються, в частині витрат на субсидії, розмір яких може виявитися більшим, в наслідок чергового підвищення цін на газ. А також існують побоювання в частині покриття дефіциту через занадто оптимістичні очікування від надходжень до бюджету від приватизації. У 2019 Мінфін розраховує отримати від продажу держпідприємств 17 млрд грн.

НВ


Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on LinkedIn0Pin on Pinterest0Print this page
Комментирование и размещение ссылок запрещено.

Комментарии закрыты.