“Проміжний” тріумф демократів. Що означають результати виборів у США і чому вони важливі

02312

6 листопада в США відбулися проміжні вибори в обидві палати американського Конгресу.

Американці переобрали повний склад Палати представників – за попередніми даними, більшість у ній перейде від республіканців до демократів – і оновили склад Сенату (переобиралися 35 місць з 100). У Сенаті ж, навпаки, республіканці збережуть та можуть навіть зміцнити свою більшість.

Перемога демократів є знаковою – останній раз вони виграли більшість у Палаті представників десять років тому, у 2008 році.

НВ розповідає про те, що означають підсумки виборів і чому президент США Дональд Трамп за день до голосування назвав його “референдумом про довіру” стосовно себе.

Що таке проміжні вибори

Проміжні вибори, які зазвичай припадають на середину терміну повноважень чинного президента і проходять у листопаді – найбільш важливе голосування в США після виборів президента.

За його результатами повністю оновлюється склад Палати представників, 435 членів якої мають дворічний термін повноважень, а також обираються близько третини нових сенаторів (загалом у Сенаті США 100 місць) – на шестирічний термін.

Голосування на проміжних виборах-2018 / Фото ЕРА

 

Таким чином, вибори можуть суттєво змінити політичну картину в країні. Залежно від їх підсумків чинний американський лідер може або зміцнити свою підтримку в Конгресі – або, навпаки, втратити її, що ускладнює втілення в життя його ініціатив.

Як правило, в оновлюваній більш часто Палаті представників однопартійці президента програють проміжні вибори: з 1842 року правляча партія вигравала їх тільки тричі: у 1934-му, 1998-му і 2002-му роках.

Крім того, в ході проміжних виборів переобираються більшість губернаторів американських штатів та територій (у 2018 році – 39 осіб), а також проходить ряд місцевих виборів.

Які підсумки голосування-2018 і що вони означають

В останні роки, після виборів 2016-го, члени Республіканської партії США – однопартійці президента Дональда Трампа – володіли більшістю в обох палатах американського Конгресу.

Однак вибори 2018 року змінюють цю ситуацію. І хоча остаточний підрахунок голосів ще триває, вже очевидно, що демократи здобули перемогу в Палаті представників. Щоб отримати в ній більшість, членам Демократичної партії було потрібно виграти 23 додаткових місця – у результаті вони вибороли перемогу як мінімум у 26 округах, які до цього представляли республіканці.

Трамп, як і раніше, зможе розраховувати на підтримку сенаторів у призначенні своїх кандидатур. У той же час перемога демократів у Палаті представників кидає новий виклик американському президенту

А ось виграти більшість ще й в Сенаті демократам не вдалося. Тим більше що завдання перед ними стояло більш складне: з 35 місць, за якими проходило голосування, 26 припадало на сенаторів Демократичної партії та їхніх союзників (незалежних сенаторів), і лише 9 – на республіканців. Таким чином, щоб отримати за підсумками виборів як мінімум 51 місце у 100-місцевому Сенаті, демократи мали відстояти всіх своїх кандидатів, а додатково завоювати ще хоча б два “республіканських” місця.

Досягти такого результату у них не вийшло – навпаки, за підсумками виборів республіканці зміцнять свою більшість у Сенаті.

Оскільки традиційно Сенат США відповідає за важливі кадрові призначення, це означає, що Трамп і надалі зможе розраховувати на підтримку сенаторів у просуванні своїх кандидатур до найвищих ешелонів американської політики.

У той же час перемога демократів у Палаті представників кидає новий виклик американському президенту. Ключові функції цієї палати – затвердження федеральних законів США та виділення фінансування для державних ініціатив, а отже Трампу буде вкрай складно затверджувати свої ідеї, маючи демократичну більшість у Палаті представників.

Останній раз демократи мали перевагу в цій палаті в 2008-2010 роках. Американські та світові ЗМІ вже пишуть про те, що їхня нова перемога стане важливим фактором у протистоянні із Трампом і може знову винести на порядок денний питання про його імпічмент.

Маючи більшість в Палаті представників, демократи, як очікується, дадуть старт лавині розслідувань щодо президента і його адміністрації

“Демократи […] налаштовані провести велику інституційну перевірку президентові Дональду Трампу, порушуючи монополію республіканців на владу і зміцнюючи в правах більш молоде, більш різнорідне расово і представлене більшою кількістю жінок політичне покоління”, – пише про підсумки виборів CNN, підкреслюючи також гендерні та вікові особливості новообраного складу Палати представників.

Підсумки виборів матимуть значні наслідки для другої половини терміну Трампа, зазначає британська The Guardian.

“Маючи більшість у Палаті представників, демократи, як очікується, дадуть старт лавині розслідувань щодо президента і його адміністрації, – пише видання. – Юридична команда Білого дому, як повідомлялося, вже готується до потенційних позовів, серед яких питання про можливе перешкоджання з боку Трампа розслідуванню щодо [втручання] Росії; зловживання коштами платників податків з боку декількох посадових осіб його адміністрації; грошові виплати жінкам за мовчання про їхні ймовірні зв’язки з Трампом до його обрання президентом”.

Як відреагували на результати виборів лідери американської політики

Ненсі Пелосі, екс-спікер Палати представників і, до недавнього часу, лідер фракції меншості в цій палаті, вже заявила що перемога демократів відкриває для них нові можливості. За її словами, нова більшість спробує “приборкати” Білий дім.

Мова про відновлення конституційної системи стримувань і противаг щодо адміністрації Трампа

“Сьогодні мова йде не лише про демократів і республіканців – мова про відновлення конституційної системи стримувань і противаг щодо адміністрації Трампа”, – заявила Пелосі.

Американський президент вже подзвонив Пелосі, щоб привітати демократів із отриманням більшості в Палаті представників. Він також закликав демократів до дотримання принципу двопартійності.

У той же час Дональд Трамп порадів успіху республіканців у Сенаті і зміцненню їхньої більшості.

“Приголомшливий успіх! Спасибі вам за все”, – відреагував на такий результат Трамп в одному із своїх перших твіттів за підсумками виборів.

Крім того, в якості реакції на підсумки виборів Трамп процитував у своєму Twitter позитивні рядки щодо себе з книги Бена Штейна Код капіталіста: “За останні 105 років тільки п’ять разів чинний президент вигравав місця в Сенаті на проміжних виборах. Є у Трампі якась магія – у цього хлопця вона просто пре з вух”.

Новое время


Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on LinkedIn0Pin on Pinterest0Print this page
Комментирование и размещение ссылок запрещено.

Комментарии закрыты.