Представник Вселенського патріархату допустив можливість скасування автокефалії РПЦ

02988

Вселенський патріархат може скасувати автокефальний статус Російської православної церкви (РПЦ), якщо вважатиме за потрібне.

Про таку думку «деяких каноністів» розповів в інтерв’ю BBC Україна архієрей Константинопольської церкви, представник Вселенського патріархату при Всесвітній раді церков архієпископ Тельміський Іов.

Він зазначив, що саме Вселенський патріархат «юридично» має право проголошувати автокефалію. Будь-яка церква, яка отримує автокефальний статус, визнає «першість Константинополя» і зобов’язується «звертатися до нього за порадою кожен раз, коли у них виникає якесь питання світового рівня». Те саме, за його словами, стосується і РПЦ.

«Патріарший статус їй (російської церкви, – ред.) Було дано в XVI столітті Вселенським патріархом Єремією ІІ, і в цьому документі чітко записано, що московському архієрею дається право називатися патріархом при тому, що він повинен визнавати Константинопольського патріарха як свого главу», – стверджує представник Константинополя.

Тому, на його думку, якщо сьогодні РПЦ не згодна з цим, вона повинна відмовитися від власної автокефалії. Також Іов натякнув, що, можливо, Вселенський патріархат має право в односторонньому порядку скасувати автокефальний статус РПЦ.

«Деякі каноністи вважають, що, оскільки ці нові патріархати, нові автокефалії були створені Вселенським патріархатом, то в певний момент, якщо Вселенський патріархат визнає це за потрібне, він може і скасувати цей статус», – сказав Іов.

На питання, чи означає це, що Константинополь «може просто скасувати Російську церкву», він відповів: «Ми сподіваємося, що Православна церква Росії прийде до розуму і повернеться в єднання з Вселенським престолом, бо Вселенський престол не бажає рвати з нею відносини. Але якщо така ситуація буде тривати довгий час, звичайно, Вселенський престол буде змушений приймати певні рішення, щоб забезпечити єдність церкви».

Також архієпископ Іов заявив, що з канонічної точки зору в Україні більше не існує Української православної церкви Московського патріархату, адже після рішення Вселенського патріархату від 11 жовтня усі православні архієреї, що перебувають в Україні, де-факто є архієреями Вселенського престолу, і вони тепер мають чекати директиви Вселенського патріархату щодо свого подальшого функціонування. Зокрема, Вселенський патріархат має скликати в Україні об’єднавчий архієрейський собор, на якому надасть автокефалію церкві, яка буде називатися «Православною церквою в Україні».

Нагадаємо, через рішення Константинополя надати автокефалію Україні, Російська православна церква розірвала з ним євхаристійне спілкування, а патріарха Варфоломія визнала розкольником.
zaxid.net

 


Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on LinkedIn0Pin on Pinterest0Print this page
Комментирование и размещение ссылок запрещено.

Комментарии закрыты.