Українців навчатимуть економії заради субсидій

02377

Збільшення потреби у субсидіях призвела до необхідності перегляду політики їх нарахування. Чиновники почали підозрювати, що справжня необхідність у соціальних виплатах є далеко не у всіх, хто їх отримує.
За даними Держстату, у листопаді 2017 року субсидії отримували 6 631 670 сімей. Механізм їх виплати такий: з держбюджету кошти транзитом через місцевий бюджет переказуються на рахунки територіальних управлінь соціального захисту, далі — на рахунки житлово-комунальних підприємств.
Тобто отримувач грошової допомоги навіть не торкається цих грошей, а бачить їх у вигляді знижки у квитанції.

Така система роздуває витрати на субсидії з державного бюджету. В її архітектурі закладені можливості для зловживання системою з боку усіх учасників: постачальників комунальних послуг, держави, споживачів.

Останніх вона не стимулює економити, що призводить до ще більших витрат при кожному зростанні цін на газ або електроенергію.

Система субсидування складається з двох підсистем: нарахування та фінансування субсидій. Завдання першої — визначити, яких споживачів потрібно підтримати, другої — заплатити за частину їх споживання.

Споживачі нерідко намагаються обдурити систему на етапі нарахування, приховуючи рівень доходів членів родини. Недосконалі механізми нарахування субсидії дозволяють це робити.

Постачальники послуг зацікавлені надавати отримувачам субсидій більше послуг — тому що держава їм за це заплатить. Непрозорий механізм переказу субсидій створює простір для зловживань.
Уряд та експерти вважають, що більш прозорою систему зробить монетизація. Це така схема фінансування субсидій, за якої споживач отримує кошти “живими” грошима на банківську картку або готівкою. У деяких районах українці саме так отримують субсидію на тверде паливо.
Правильно здійснена монетизація зробить державну підтримку населення прозорою. Також вона може стимулювати людей до скорочення споживання ресурсів, а це зменшуватиме потребу в субсидіях.
Закон “Про житлово-комунальні послуги” вимагає запровадження монетизації до 1 січня 2019 року. Уряд обіцяє, що до кінця 2018 року сім’ї почнуть отримувати “живі” гроші.

Вечірній Київ


Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on LinkedIn0Pin on Pinterest0Print this page
Комментирование и размещение ссылок запрещено.

Комментарии закрыты.