Ким був Сергій Мавроді: історія життя найвідомішого пострадянського шахрая

02002

26 березня у Москві помер засновник фінансової піраміди МММ Сергій Мавроді.

НВ розповідає про життя відомого шахрая.

Дитинство

Сергій Мавроді народився 11 серпня 1955 року у Москві в родині монтажника Пантелея Андрійовича Мавроді та економіста Валентини Федорівни.

У дитинстві у Мавроді діагностували двосторонній порок серця, лікарі прогнозували, що він не доживе до 18 років.

Мавроді закінчив десять класів середньої школи №35 у Москві і Дитячу художню школу № 1 ім. В. А. Сєрова.

Сам шахрай стверджував, що під час навчання виявив здібності у математиці і фізиці, перемагав у шкільних олімпіадах.

У 1972 році вступив до Московського державного інституту електроніки і математики на факультет Прикладна математика (кафедра штучного інтелекту). Під час навчання захоплювався грою в шахи і покером.

Перша кримінальна справа

В інституті Сергій Мавроді розпочав виготовляти і продавати копії аудіо- та відеоматеріалів на продаж. У 1983 році був вперше затриманий на 10 діб “за приватнопідприємницьку діяльність” (реалізація нелегальної продукції відеозапису). За термін арешту, коли приймалося рішення про порушення щодо нього кримінальної справи, вийшла постанова ЦК КПРС Про перегини, і Мавроді випустили.

МММ

У 1989 році заснував кооператив МММ, на базі якого створив кілька десятків комерційних структур, у тому числі й АТ МММ – найбільшу фінансову піраміду, від якої, за різними оцінками, постраждали від 10 до 15 млн осіб.

1 лютого 1994 року акції надійшли у вільний продаж. Всього за півроку були досягнуті небачені раніше в інших структурах результати: 15 млн вкладників, акумуляція третини бюджету Росії, зростання цін на акції у 127 разів.

4 серпня 1994 Мавроді був арештований за звинуваченням у приховуванні податків від доходів очолюваної ним фірми Інвест-Консалтинг. Перебуваючи у в’язниці, Мавроді організував збір підписів для реєстрації кандидатом у депутати Держдуми РФ, і через два місяці був зареєстрований Центральною Виборчою Комісією Росії. 30 жовтня 1994 року Мавроді був обраний депутатом російського парламенту і його звільнили з-під варти.

2 вересня 1997 року МММ було визнано банкрутом.

За два місяці до грудневих виборів 1996 року Мавроді позбавили депутатського мандата і відновили проти нього слідчі дії. В рамках розслідування діяльності МММ його також звинуватили у шахрайстві.

Розшук і арешт

17 грудня 1997 року Сергія Мавроді оголосили спочатку в загальноросійський, а через рік і в міжнародний розшук. Однак п’ять років йому вдавалося переховуватися.

Більше того, перебуваючи у розшуку, він створив в інтернеті ще одну піраміду, тепер уже всесвітню – віртуальну фондову біржу Stock Generation (SG), яка була зареєстрована в одній із країн карибського басейну, оформлена як азартна гра і мала відповідну ліцензію.

За офіційними даними від її діяльності менше ніж за рік роботи постраждало близько 275 тис. людей (в основному, громадяни США і Західної Європи).

31 січня 2003 року Мавроді заарештували у Москві, на орендованій квартирі на набережній Фрунзе, співробітниками Головного управління кримінального розшуку МВС РФ. Під час затримання у нього був виявлений підроблений паспорт на ім’я громадянина Юрія Зайцева, уродженця Санкт-Петербурга.

Після арешту йому пред’явили обвинувачення за двома статтями Кримінального Кодексу РФ: Організація підробки документів та Ухилення від сплати податків і (або) зборів з організації.

Суди за трьома обвинуваченнями Мавроді тривали до 2007 року. 22 травня термін його покарання закінчився і Мавроді випустили. Майже весь термін призначеного йому покарання засновник МММ відбув у СІЗО Матроська тиша.

Інші фінансові піраміди Мавроді

У 2011 році Сергій Мавроді організував для жителів Росії і країн СНД нову фінансову піраміду МММ-2011, через рік реорганізовану в МММ-2012. Піраміда в результаті зазнала краху і у травні 2012 року проти Мавроді в Росії знову порушили кримінальну справу.

У 2014 році Мавроді заснував MMM-Global, орієнтуючись на африканські країни. МММ з’явилася також у низці країн Азії, США, Ізраїлі, Італії та Франції.

МММ і сепаратисти на Донбасі

3 серпня 2012 року Сергій Мавроді оголосив про створення політичної партії МММ (Ми Маємо Мету) в Україні. Ця партія висунула Дениса Пушиліна, який через кілька років став відомий як ватажок боевиков “ДНР”, кандидатом у депутати на виборах до Верховної Ради у 94 виборчому округу Київської області.

У липні 2014 року Валентин Наливайченко, який на той момент був головою СБУ заявив, що МММ фінансує пункти вербування найманців для бойовиків на Донбасі.

Смерть Мавроді

25 березня Сергія Мавроді госпіталізували близько 1:00 – випадковий перехожий викликав йому швидку, оскільки Мавроді скаржився на слабкість та біль у серці.

О 6:40 ранку 26 березня Сергій Мавроді помер внаслідок серцевого нападу.

НВ


Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on LinkedIn0Pin on Pinterest0Print this page
Комментирование и размещение ссылок запрещено.

Комментарии закрыты.