Чим займеться Державне бюро розслідувань і що відомо про його майбутнього керівника Романа Трубу

01314

16 листопада 2017 року конкурсна комісія обрала директора Державного бюро розслідувань (ДБР) – ним став Роман Труба.

Крім того, першим заступником Труби обрали прокурора Ольгу Варченко, а заступником – екс-заступника прокурора Києва Олександра Буряка.

НВ розповідає, хто такий Роман Труба, призначення якого на відповідальну посаду вже розкритикували, і чим має зайнятися ДБР.

Роман Труба: що про нього відомо

Роман Труба виграв конкурс на посаду директора ДБР несподівано. Спочатку він претендував тільки на посаду заступника цього держоргану, і тільки 13 листопада 2017 року, всього за кілька днів до фінального голосування, написав заяву з проханням додати його до списку кандидатів на посаду директора.

“Я вважав, що керівником має бути публічна особа, тобто особа, яка відома вже широкому колу суспільства. Однак, аналізуючи ті чи інші форми правоохоронних органів, мною було написано заяву з проханням розглядати мою кандидатуру на посаду директора”, – сказав він на фінальній співбесіді 14 листопада, щоб пояснити цей вчинок.

А 16 листопада конкурсна комісія несподівано проголосувала за те, щоб ДБР очолив саме він. Варто зазначити, що призначення Романа Труби на посаду глави ДБР повинен ще підтвердити президент України Петро Порошенко.

Рішення конкурсної комісії про підтримку кандидатури Романа Труби викликало безліч запитань.

Так, народний депутат Єгор Фірсов опублікував копії документів, згідно з якими Труба та його потенційна заступниця Варченко провалили тест на благонадійність. У відповідній графі навпроти обох прізвищ зазначено “Ненадійна особистість (супервисокий ризик)”.

Роман Труба народився 1974 року у Львові, в 1997 році він закінчив Львівський державний університет ім. Івана Франка.

З 1997 року працював на різних посадах в прокуратурі у Львові і Львівській області. Зокрема, 2011 року був призначений Віктором Пшонкою на посаду прокурора Пустомитівського району та пропрацював на цій посаді до літа 2014 року.

Варто зазначити, що після рішення конкурсної комісії про підтримку кандидатури Романа Труби на посаду директора ДБР активіст Євромайдану Андрій Шевців розповів ЗМІ, що Роман Труба, обіймаючи посаду прокурора Пустомитівського району, намагався притягти його до відповідальності за участь у Революції Гідності.

За словами Шевціва, в грудні 2013 роки йому вручили підозру і запросили в Пустомитівський район Львівської області, і Роман Труба клопотав про обмеження Шевціва в пересуваннях і відсторонення його від посади в міськраді Львова. В результаті суд заборонив йому полишати Львів.

В інтернеті також з’явилося рішення суду про запобіжний захід Шевціва, обраний за клопотанням, погодженим з прокурором Романом Трубою.

Шевців також розповів, що після Революції Гідності в.о. генпрокурора Олег Махницький замість люстрації перевів Романа Трубу на більш високу посаду в Київ.

Дійсно, з лютого по липень 2014 року Роман Труба обіймав посаду першого заступника начальника Головного слідчого управління – начальника слідчого управління Генеральної прокуратури України.

Потім Роман Труба пішов на пониження і, змінивши ще кілька посад у ГПУ, в квітні 2015 року стало керівником департаменту ТОВ Юридична компанія Сектор права.

Судячи з декларації Романа Труби, робота виявилася не найприбутковішою – за 2016 рік він заробив лише 19,1 тис. гривень.

Труба також задекларував дві квартири у Львові: одну – площею 53.50 квадратних метра, другу – 85.80 кв. м (у спільній власності з дружиною і двома синами), житловий будинок у Городоцькому районі Львівщини (площа – 58.20 кв. м) і дві земельні ділянки (площею по 2,5 га в Городоцькому районі).

Крім того, в його декларації вказані машина Toyota Avensis 2007 року випуску, акції Борщівського сирзаводу і Львівського інструментального заводу, майже 30 тис. гривень кредиту, який він узяв за 2016 рік і 84 тис. гривень готівкою.

Річний дохід дружини Романа Труби склав 3 тисячі гривень.

Ольга Варченко і Олександр Буряк: що відомо про рекомендованих комісією заступників Труби

За словами Володимира Петраковського – колишнього прокурора ГПУ і експерта Реанімаційного пакету реформ, рекомендовану комісією на посаду першої заступниці директора ДБР Ольгу Варченко пов’язують із оточенням президента через те, що вона працює начальником управління процесуального керівництва державного обвинувачення та представництва в суді Департаменту з розслідування особливо важливих справ у сфері економіки Генпрокуратури, який називають “департаментом Кононенка-Грановського”.

Варченко працює в органах прокуратури з 2002 року – її кар’єра почалася з посади помічниці прокурора Дарницького району Києва. З лютого 2016 року Ольга Варченко працювала в ГПУ, а з червня 2016 року очолила в відомстві управління процесуального керівництва державного обвинувачення та представництва в суді. У 2016 році президент Порошенко нагородив Ольгу Варченко званням Заслуженого юриста України.

Олександр Буряк працює в органах прокуратури з 1998 року. Він був заступником прокурора Сум, прокурором Франківського району Львова, виконував обов’язки начальника слідчого управління прокуратури Києва, був старшим прокурором Деснянського району Києва, заступником прокурора Дарницького району Києва, заступником прокурора Шевченківського району Києва та заступником прокурора Києва.

Державне бюро розслідувань: чим воно буде займатися?

Державне бюро розслідувань повинно стати українським аналогом американського Федерального бюро розслідувань (ФБР).

ДБР має розслідувати випадки тортур та інших злочинів, пов’язаних з жорстоким, нелюдським або принизливим щодо гідності поводженням чи покаранням, вчиненими прокурорами, слідчими (детективами) Національного антикорупційного бюро, СБУ, органів внутрішніх справ та працівниками інших правоохоронних органів.

Бюро також має розслідувати воєнні злочини, злочини, вчинені посадовими особами, які займають особливо відповідальне становище – президентом, депутатами, міністрами, суддями, прокурорами.

Крім того, бюро має займатися розслідуванням інших злочинів, скоєних посадовими особами Національного антикорупційного бюро, прокурорами Антикорупційної прокуратури.

До злочинів, які підслідні ДБР, належать також корупційні злочини, вчинені чиновниками середньої ланки, злочини, пов’язані з тероризмом та організованою злочинністю, і всі злочини, санкція яких передбачає довічне ув’язнення, наприклад, убивство.

У ДБР повинні сформувати центральний апарат і сім регіональних управлінь.

Контролювати законність роботи ДБР повинен буде особисто генпрокурор. Для контролю над Бюро повинні створити громадську раду з 15 членів, які не можуть мати стосунку до правоохоронних органів та державної служби.

Крім того, щороку глава ДБР повинен буде звітувати Раді та Президенту.

Крім ДБР, є НАБУ, САП і НАПКА. Чим вони відрізняються

ДБР – четверте відомство, яке має боротися з корупцією і розслідувати злочини чиновників, повноваження якого будуть частково перетинатися з іншими.

Так, Національне антикорупційне бюро (НАБУ) розслідує злочини, пов’язані з корупцією, до яких причетні держслужбовці категорії “А”, тобто чиновники, що обіймають високі посади в державі. За словами експерта РПР Володимира Петраковського, НАБУ в майбутньому може стати підрозділом ДБР, зокрема, до цього прагне Адміністрація президента.

Спеціалізована антикорупційна прокуратура (САП) здійснює нагляд за виконанням законів при проведенні НАБУ оперативно-розшукової діяльності та досудового розслідування.

Функція Національного агентства з запобіганя корупції (НАЗК) лише превентивна. Воно повинно здійснювати перевірку декларацій держслужбовців і стилю їхнього життя і розкривати будь-яку інформацію про факти корупції та зловживання посадовими повноваженнями.

НВ


Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on LinkedIn0Pin on Pinterest0Print this page
Комментирование и размещение ссылок запрещено.

Комментарии закрыты.