Нас чекають дуже складні вибори: не всі знають, що означатиме «галочка в бюлетені»

rtrt

Українці погано розуміють, як рахуватимуть їхні голоси під час нинішніх місцевих виборів, більшість із них навіть не знає, що в бюлетені треба буде одночасно обирати і партію, і її кандидата, свідчить останнє дослідження щодо обізнаності виборців. Українська влада майже не пояснює суті змін до закону про місцеві вибори, відтак українці губляться у здогадах, як відбуватиметься голосування і підрахунок голосів. Окремі недоліки нового виборчого законодавства визнають і в ЦВК. Частина аналітиків прогнозує, що на частині округів переможе одночасно два-три кандидати, на частині – жоден. Серед переваг нової системи і експерти, і виборці називають, зокрема, вибори міських голів у два тури.

«Чим менший населений пункт – тим гірше виборці ознайомлені з виборчою системою. Найпоширеніше хибне судження: виборці впевнені що зможуть голосувати окремо за партію, окремо – за кандидата на своєму окрузі, – пояснює дослідник. – Дехто навіть сподівається, що зможе голосувати за депутатів як місцевих рад, так і українського парламенту. Більшість опитаних мають намір прийти на дільниці. Мотиви в них різні: багато хто вважає, що його голосом можуть скористатися певні політичні сили, і тому 25 жовтня треба прийти на місцеві вибори і захистити свій вибір».

Раніше на прохання Радіо Свобода суть нової виборчої системи пояснював заступник голови ЦВК Андрій Магера. За його словами, вибори голів сільрад, селищ та малих міст практично не зміняться. Натомість, голів обласних центрів та великих міст обиратимуть у два тури, якщо в першому жоден із кандидатів не здобуде відчутної переваги.

Що ж до виборів депутатів місцевих рад, то, за словами Андрія Магери, виборець ставить у бюлетені галочку навпроти рядка, в якому вказана і партія, й ім’я лідера її списку в багатомандатному окрузі (місті чи районі), а також ім’я кандидата від цієї партії, який іде на конкретному окрузі. Втім, уточнює Магера, партія може й не висувати кандидатів на всіх округах. Зрештою, до місцевої ради проходять партії, які подолали п’ятивідсотковий бар’єр. Депутатами стають лідер партійного списку і ті кандидати від партії, які набрали найбільший відсоток голосів на своєму окрузі. Причому партія приводить до місцевої ради кількість депутатів, пропорційну до відсотка голосів, який ця політсила набрала в місті чи районі, наголошує представник ЦВК. Водночас він висловлює незадоволення частиною змін до виборчого законодавства, зокрема й тим, що прохідний бар’єр для партій підняли із 3 до 5%.

За словами Андрія Магери, жителі різних населених пунктів отримають різну кількість бюлетенів. Так, мешканці сіл заповнюватимуть бюлетені на депутатів і голову сільради, на районну та обласну ради. А кияни, наприклад, отримають лише два бюлетені: вони голосуватимуть тільки за міського голову та депутатів Київради.


Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on LinkedIn0Pin on Pinterest0Print this page
Комментирование и размещение ссылок запрещено.

Комментарии закрыты.