Україну можуть обрати непостійним членом Ради безпеки ООН

index

Україна розраховує на позитивний результат голосування в ООН з питання обрання її непостійним членом Ради безпеки ООН

Дане повідомлення очільника українського МЗС про те, що Україну можуть обрати непостійним членом Ради безпеки ООН, викликало два цілком логічних запитання. Перше з яких зводиться до того, якими є шанси на таку подію, а друге – які саме можливості дасть таке обрання українській дипломатії.

З першим питанням – все відносно просто. Щоби отримати статус непостійного члена Ради безпеки ООН, Україна повинна залучитись підтримкою 2/3 членів Генасамблеї ООН на голосуванні, яке відбудеться 15 жовтня.  Місце кандидата від Східної Європи поки вакантне, тому жорсткої конкурентної боротьби, ймовірно, й не буде. Інша річ, що російська дипломатія зробить все можливе, аби Україна не набрала шуканих 2/3, і може спробувати простимулювати когось із сателітів скласти нам конкуренцію.

Складніше виходить з другим питанням. Сказати, що дворічний статус постійного члена Радбезу дасть українській дипломатії нові й небачені можливості – не вийде.

Зокрема, ідея позбавити Росію права вето у Радбезі скоріше за все, так ідеєю і залишиться – попри її підтримку великою кількістю країн, як із Західної Європи, так і світу загалом. І причина тут не тільки і не стільки в Путіні. Бо Китай, не будучи послідовним союзником Росії, зовсім не горить бажанням створювати небезпечний прецендент, який із часом можуть використати проти Пекіну так само, як зараз використовують проти Москви. А провести результативне голосування на Генасамблеї стосовно змін у статуті організації – при активній протидії з боку Росії, Китаю та всіх їх сателітів не видається можливим. Тому ідеї радикального реформування Радбезу – попри кричущу потребу у цьому процесі – реалізовані, скоріше за все, не будуть.

Втім, відсутність шансів на великі звершення не означає неможливість здійснити щось менш грандіозне. Бо Радбез ООН хоч і не є скільки-небудь зручним чи дієвим майданчиком для залагодження військових конфліктів, все-таки залишається дуже зручною медійною платформою, а також дає можливості для реалізації гуманітарних та економічних ініціатив, необхідних для підтримання миру на планеті. По-перше, членство в Радбезі дозволить ненастанно нагадувати про факт російської агресії і окупації частини української території. З іншого боку, таке членство дозволить Україні брати участь в боротьбі з іншими викликами світовій безпеці. Зокрема, наступ ісламізму, зростання релігійної нетерпимості (яке, частково, спостерігається навіть в Україні), ймовірність “ресурсних воєн”, розповсюдження ядерної зброї – все це, сьогодні виглядає для нас ніби й не надто важливим. Втім, від цих “подробиць” цілком залежить, в якому світі ми житимемо завтра.

 


Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on LinkedIn0Pin on Pinterest0Print this page
Комментирование и размещение ссылок запрещено.

Комментарии закрыты.