“Північний потік”: Сумніви в економічній доцільності

nord stream

У майбутньому Україні, можливо, доведеться конкурувати за реверсні потужності з країнами Південної і Південно-Східної Європи.

Словацький прем’єр Роберт Фіцо і його український колега Арсеній Яценюк під час зустрічі у Братиславі 11 вересня були обурені рішенням про розбудову Nord Stream та назвали цей крок “зрадою” України і Словаччини. “Коли інші країни за нашою спиною домовляються з “Газпромом” про таке, вони просто роблять нас ідіотами”, – заявив Фіцо. Яценюк назвав Nord Stream – 2 “антиукраїнським” і “антиєвропейським” проектом.

Обурення Братислави і Києва можна зрозуміти. В разі розбудови “Північного потоку” Словаччина втратить щорічні надходження у понад 400 мільйонів євро. Це прибуток компанії-транзитера Eustream, в якому держава має контрольний пакет акцій, а також податкові збори. Україна, за словами Яценюка, втратить значно більше – близько двох мільярдів доларів на рік.

Попри підписання угоди з європейськими енергокомпнніями реалізація нового газпромівського мега-проекту – під великим питанням, зауважила у розмові з DW експертка Європейського центру політики Анніка Гедберг. “Гадаю, компанії і країни, задіяні у цьому проекті, перебуватимуть під тиском. Їм треба буде пояснити, як вони за умов санкцій проти Росії збираються реалізовувати такі проекти. Це йде врозріз з політикою ЄС у контексті російської агресії проти України”, – каже Гедберг.

Натомість Єврокомісія вказує на те, що і без розбудови “Північного потоку” у Європі значно більше газогонів, ніж потреби у російському газі. “Варто зауважити: існуючі транспортні потужності з Росії на даний момент використовуються лише приблизно на 50 відсотків”, – повідомили у Брюсселі.


Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on LinkedIn0Pin on Pinterest0Print this page
Комментирование и размещение ссылок запрещено.

Комментарии закрыты.